دستگاه جوش اینورتر چیست؟

دستگاه جوش اینورتر به نوعی از دستگاه جوش می گویند که از تکنولوژی زیاد بالایی برخوردار میباشد که منبع تغذیه ان توانایی فراهم آوردن جریان بالا برای جوشکاری میباشد.

کابل برق ورودی دستگاه جوش اینورتر از تک فاز دو رشته برای جریان 220 ولت شهری AC میباشد که این جریان AC بوسیله یکسری از سوئیچ به جریان متناوب DC تبدیل میشود مقدار جریان خروجی وولتاژ دستگاه جوش اینورتر قابل تنظیم میباشد و در طول فرایند جوشکاری بوسیله ولوم آمپر خروجی دستگاه جوش کنترل میشود. دستگاه جوش اینورتر از تکنولوژی روز دنیا بهره گرفته میباشد و نسبت با دستگاه جوش ترانسفورماتور زیاد کم حجم و سبک و هم چنین مصرف برق زیاد کمتری دارد.

انواع دستگاه جوش اینورتر

دستگاه جوش برق – دستگاه جوش CO2 – دستگاه جوش CO2 دبل پالس – دستگاه جوش آرگون – دستگاه جوش آرگون AC/DC – دستگاه جوش آرگون پالسی و . . .

انقلاب صنعت جوشکاری با اینورتر

منابع قدرت جوشکاری از ژنراتورها تا رکتیفایرهای ترانسفورماتوری هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند که با این وجود همچنان استفاده زیادی در صنعت جوشکاری دارند ولی اینک تکنولوژی جدیدی به نام اینورتر عصر جدیدی در صنعت جوشکاری پدید آوزده میباشد.

دستگاه جوش اینورتر چیست؟
مدتی میباشد که این تکنولوژی نوظهور در کشورهای صنعتی جای خود را باز کرده میباشد و در کشور ما هم تولید و استفاده از دستگاه های اینورتر جوشکاری اخیرا رواج بسیاری یافته است که تولیدکنندگان داخلی توانایی تولید خود را به دلیل این که تامین کننده های خوبی در زمینه های کابل جوش، انبر جوش، کانکتور جوش، کابل برق و بردهای الکترونیکی در داخل کشور عزیزمان دارند به اثبات رسانده اند و به دلیل مزایای زیاد این تکنولوژی میتوان امیدوار بود که در آینده ای نزدیک در بازار رقابتی با سایر تجهیزات مناسب جوشکاری عرصه را به خود اختصاص خواهد داد و توسعه آن به مراتب بهتر از گذشته خواهد بود.

تفاوت اینورتر با رکتیفایر‌

اینورتر همانطور که گفته شد نسل نو ابزار جوشکاری میباشد. در واقع المان‌های الکترونیکی هستند که با فرکانس بالا جریان متناوب برق شهری را به مستقیم تبدیل می‌کنند. موج تولیدی بوسیله اینورترها مربعی شکل میباشد. هم چنین می‌توان فرکانس و سطح ولتاژ را بوسیله تقویت‌کننده‌ها به سطح دلخواه تبدیل کرد. این ابزار هم بصورت تک فاز میباشد هم سه فاز.

هم چنین این دستگاه در موارد جزئی و سبک همچون کارگاه‌های جوشکاری کاربرد دارد و بویژه در بخش تاسیسات بیشترین کارکرد را خواهد داشت.

ولی رکتیفایر‌هاه همانند ترانسفورماتورها برای کارهای سنگین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند با این تفاوت که قابلیت جابجایی آسانی دارند. رکتیفایر‌ها جزء دستگا‌های جوشی بزرگ به شمار می‌آیند که از دو قسمت اینورتر و ترانس بهره می‌برند.

هم چنین میزان آمپر دریافتی در اینورترها به هنگام کار ۱۸ تا ۲۲ آمپر میباشد. با این تفاوت که رکتیفایر‌ها جریان دریافتی‌شان گاهی اوقات از ۲۵ آمپر هم می‌گذرد و موجب بروز نوسانات برق می‌شود

عملکرد دستگاه جوش اینورتر

برق شهر که می تواند بصورت سه یا تک فاز باشد اول بوسیله HZ 60 – 50 با فرکانس AC در این منابع تغذیه، برق ورودی KHz تبدیل و بعدا به واحد اینورتری دستگاه وارد میگردد و به جریان متناوب موج مربعی با فرکانس بالا (DC) تغییر می یابد، و پس از عبور از مبدل های هسته ی فریتی جریانی تولید میگردد که پس از یکسو سازی و عملیات فیلترینگ و تبدیل آن به جریان مستقیم برای جوشکاری مورد استفاده قرار میگیرد.

تکنولوژی IGBT چیست؟

IGBT مخفف Insulated Gate Bipolar Transistor می باشد که وظیفه آن زیاد شدن فرکانس میباشد و این امر باعث گردیده مورد توجه تولید کنندگان دستگاه جوش اینورتر قرار گیرد. و در نتیجه در سایز دستگاه جوش و وزن دستگاه جوش و کاهش میزان اتلاف و مصرف انرژی در بی باری 95 درصد و در ذیل بار حدود 40 الی 50 درصد خواهد شد.

دستگاه جوش اینورتر چیست؟

مزایا و معایب اینورتر جوشکاری با نگاهی عمیق

مزیت اصلی اینورتر جوشکاری وزن کم و کوچک بودن آن میباشد که اینورتر را به یک ابزار قابل حمل تبدیل کرده که همچون یک کیف دستی می توان همه مکان حمل کرد.

در اینورتر جوشکاری از مبدل های زیاد کوچک تر نسبت به دستگاه های جوش قدیمی استفاده شده، به همین علت سبک تر، فشرده تر و در نهایت قابل حمل هستند. این تفاوت امکان استفاده از اینورترها در فضاهای تنگ و باریک را فراهم می آورد که دستگاه های جوش سنتی همواره با آن مشکل داشتند.

علاوه بر این، اینورتر جوشکاری به توان کمتری برای کار احتیاج دارد و میتوان با برق خانگی از آن استفاده کرد. نیاز کمتر به جریان الکتریکی این امکان را فراهم می کند که اینورتر جوشکاری را به هر پریز برق عادی وصل کنید و مشغول کار بشوید. در این مدل ها بر خلاف دستگاه های جوش سنتی نیاز به برق سه فاز و صنعتی نخواهید داشت.

مصرف انرژی کمتر به معنی صرفه جویی بیش در قیمت های انرپزی مصرفی میباشد. هم چنین اینورتر جوشکاری به نسبت دستگاه های جوشکاری خیلی بهتر نوسانهای برق را تحمل می کند و البته باعث می شود عملیات جوشکاری سریع تر و بهتری را فراهم می نماید.

از آن جا که اینورتر جوشکاری جریان خروجی منظم دارد، امکان تنظیم جریان خروجی را به کاربر میدهد و کاربر میتواند مناسب با قطعه کار و نوع جوشکاری جریان خروجی را تنظیم نماید. به عنوان مثال گاهی در دستگاه های جوش میگ تنظیمات درجه دو قدرت کافی فراهم نمیکند و درجه سه بیشتر از اندازه میباشد. در چنین جاهایی ارزش اینورتر جوشکاری مشخص می شود.

البته نمیتوان گفت اینورترهای جوشکاری کاملترین ابزار جوشکاری هستند و برای هر نوع عملیات جوشکاری برترین گزینه اند. در حقیقت اینورتر جوشکاری به لطف تجهیزات پیشرفته الکترونیکی که دارد می تواند با ولتاژ پایین تری کار بکند. این ادعا تا حدی درست میباشد که اینورترهای جوشکاری نسبت به دستگاه های ترانس جوش ضعیف تر هستند و بنابراین آسیب پذیرتر بوده و عمر مفید کمتری دارند.

از طرف دیگر دستگاه های جوش سنتی ساختار ساده تری دارند، در عملیات جوشکاری مداوم و طولانی قابل اعتماد تر هستند. میتوان این گونه گفت که دستگاه های جوش سنتی در طولانی مدت سرمایه گذاری ارزان تری هستند به شرط آن که وزن، اندازه و ظاهر اهمیتی نداشته باشد. البته انتخاب نوع و مدل ابزار جوشکاری به نوع شغل و عملیات متداول جوشکاری شما هم وابسته خواهد بود.

با توجه به تمامی توضیحات؛ اگر به دنبال امکانات و ویژگی هایی مثل قابل حمل بودن و امکان کار با برق خانگی برایتان اهمیت دارد و از دید مالی به قضیه نگاه نمیکنید، اینورتر جوشکاری برترین انتخاب شما خواهد بود. اینورترهای جوشکاری شاید برترین گزینه برای انواع عملیات جوشکاری نباشند ولی مطمئنا یک پیشرفت چشمگیر در جوشکاری و صنایع دارای ارتباط با آن محسوب میشوند.

در حالا حاضر فناوری IGBT مدرن ترین تکنولوژی در تولید اینورتر جوشکاری محسوب میشود و بیش تولید کنندگان ابزار برقی و برندهای مطرح جهان اینورترهای خود را به آن مجهز نموده اند.

برخی از ویژگی های دستگاه جوش اینورتر

• دارای جوش بدون قطع و وصل (جوش زنجیره ای) میباشد
• درست کردن حوزچه جوش و قوس الکتریکی متناسب
• فاقد هرگونه آلودگی صوتی میباشد
• امکان کنترل جریان در هنگام جوشکاری نسبت به نیاز کاربر
• بازدهی و قدرت بالا، سبک و کم حجم
• امکان جوشکاری به وسیله انواع الکترودهای رتیلی، قلیایی، سلولزی و انواع سیم و فیلرهای جوشکاری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *